Мінеральна вода

 

Відомості та властивості мінеральної води «Поляна Квасова»

Найбільшим багатством курорту Поляна є мінеральна вода, знайома баготьом за її назвою «Поляна квасова». Вода курорту Поляна заслуговує на виділення для неї окремого місця в класифікації між іншими цілющими водами. По-перше, це вміст основного інгредієнту-гідрокарбонат натрію. По-друге, в полянській воді в півтори рази більше вуглекислоти, ніж в боржомській, в біологічно активних кількостях міститься бор і фтор.

У «Поляни квасової» на цей час відомі такі аналоги: «Поляна купель», «Оленівська», «Плосківська». За межами Закарпаття до аналогів полянської води відносять «Уцеру» (Грузія), «Мухенську» (острів Сахалін). Але найбільш повним аналогом можна вважати «Поляну купель».

Свердловини, через котрі «розвантажується» Ново-Полянське родовище, пробурені в урочищі з милозвучною назвою Квасок.Очевидно, що місцевість поза межами населених пунктів в улоговині між живописними горами дістала назву завдяки джерелу цілющого і дуже смачного природного дару, котрий русини-лемки та бойки називають не мінеральною водою, а квасом. Назва небезпідставна, бо вода містить природну вугільну кислоту. Правда, не всім корисно пити газовану воду, тому для більшості хворих її дегазують підігріванням.

Щоб мати уяву про склад і потенційні лікувальні можливості, курортологи зображають основні фізико-хімічні властивості у вигляді так званої «формули Курлова». Для «Поляни квасової» вона має такий вигляд:

Тестом цю формулу можна прочитати так: мінеральна вода лікувально-столова, вуглекисла, гідрокарбонатна, натрієва, середньої мінералізації, слабо кисла, холодна, що містить бор і фтор. Хімічний склад подають і в більш доступній формі.

Полянська мінеральна вода не тільки виводить із організму різноманітні «шлаки», але й підвищують стійкість організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища – хімічних, фізичних, біологічних. Механізми такого впливу різноманітні. З одного боку, зменшення або усунення запально-дистрофічних процесів, порушень моторних функцій в органах травлення сприяє виведенню з організму «шлаків», їх ефективній нейтралізації, усуває передумови утворенняїх в травному каналі. З іншого боку, мікроелемент фтор, який є в мінеральній воді, підвищує опірність організму навіть у випадках продовження дії хвороботворних агентів.Фтор має також загальну адаптогенну дію, нагадує вплив жень-шеня, елеутерокока, родіоли рожевої, дібазола або інших відомих адаптогенів.

Полянська вода пляшкового наливу найбільш виразно зменшує вміст в крові холестерин та інші ліпіди, нормалізує мінеральний обмін, зменшує кількість нападів стенокардії, покращує самопочуття хворих, зменшує потяг до тютюнопаління і полегшує відвикання від шкідливих звичок. Вода діє сечогінно, позитивно впливає при сечових діатезах, особливо при урат- та оксалатурії, зменшує запальні процеси в сечовидільній системі. Лікування в санаторії хворих, у яких внаслідок дії чинників аварії на Чернобильській АЕС виникли імуно комплекси і патологія нирок, також є ефективним.

Завдяки своїм фізико- хімічним властивостям, наявності автохтонної мікрофлори, органічних речовин, різноманітних мікроелементів (літій, калій, мідь, цинк, бром, кремній, фосфор, фтор, залізо, йод, марганець, кобальт, нікель та ін.). «Поляна квасова» та «Поляна купель» інтенсивно й різнопланово впливають на функції органів травлення, покращують обмін речовин при цукровому діабеті, ожирінні, подагрі, сечових діатезах, зменшують в крові вміст холестерину та інших ліпідів, покращують психологічний стан хворих при депресії, іпохондрії,стимулюють функцію ендокринних органів, імунної системи, діють протиалергічно, стимулюють функцію органів виділення, очищаючи організм від ендогенних «шлаків» та різноманітних екзогенних токсинів, сприяючи оздоровленню людини та одужанню від різних хронічних захворювань.

Деякі правила внутрішнього застосування мінеральної води.

Вживати лікувально-столову мінеральну воду можна тільки після ретельного медичного обстеження і за призначенням лікаря. Потрібно виконувати всі його рекомендації щодо дози мінеральної води, її температури, концентрації, часу приймання відносно їжі, тощо.

Неправильне вживання мінеральної води може спричинити небажані наслідки, особливо у дітей та людей старшого віку, при деяких захворюваннях серцево-судинної системи, нирок.

При систематичному лікуванні мінеральною водою потрібно зменшити вживання солі, бажано й цукру, котрі збільшують «щільність»тканин.

Спостереження лікарів свідчать,що добова доза «Поляни квасової» та інших вод середньої мінералізації для питного лікування складає близько 1% від «ідеальної» маси тіла пацієнта. Тобто, якщо вага тіла 70 кг, то для ефективного лікування достатньо випити упродовж доби близько 0.7л води. А це приблизно 7,0г гідрокарбонату натрію.

Найбільш ефективно діє ранкове натще приймання мінеральної води, тому бажано «не просипати». Якщо під час питного лікування ви відчуєте погіршення стану, що інколи тимчасово спостерігається( бальнеореакція), позачергово зверніться до лікаря і чітко виконуйте його призначення. Краще поступово збільшувати стимулюючу дію прийнятої всередину мінеральної води. Для цього й запропонована «ступінчата» методика.

«Ступінчатість» досягається в такий спосіб. На початку лікування призначається мінеральна вода, розбавлена прісною (напр.:1:2 або 1:1, далі 2:1), а наприкінці-нерозбавлена, а проміжок між питтям води і вживанням їжі поступово збільшується, напр.:7 днів хворий п’є воду за 45хв. до їжі, наступні 7 днів- за годину, а далі – за 1.15год. чи 1.30год. до їжі. Таким чином, рецептори слизової оболонки травного каналу не встигають адаптуватися і активно відповідають на приймання води впродовж всього курсу лікування безперервно, оскільки інтенсивність стимуляції, ступенеподібно збільшується.

Оздоровлюйтеся мінеральними водами Свалявщини – «Поляною квасовою», «Поляною купель», «Плосківською», «Свалявською», «Лужанською» правильно, за призначенням лікаря-курортолога і будьте здорові!

З повагою адміністрація готелю «СОФІЯ»